Digitalizace a řízení venkovního kolejiště

Digitalizace a řízení venkovního kolejiště ve velikosti G 1:22,5.

Centrála Dimax 1200 Z

Rozhodování jestli analogový systém nebo digitální systém? Jsem učinil hned na počátku zahájení stavby kolejiště. Průběhu stavby se jen potvrdilo, že rozhodnutí bylo správné. Představa tahání kilometru kabelu po kolejišti na zahradě a dělicích úseku po nádraží bylo hrozné. Protože na venkovním kolejišti ty metry kabelů skáčou rychleji než na jiných měřítkách (například HO, TT, N,Z). Pro řízení a napájení kolejiště byl vybrán systém od firmy Massoth.

 

Dimax Digital

 

Jako centrála byla zvolena  DiMAX 1200Z digitální centrála -12 A ( od roku 2013 je centrála nová 1210Z), transformátor, aby byla rezerva hned na začátku pořízení systému.  Protože tato investice není zrovna malá. S touto centrálou budete bez problému moci řídit střední kolejiště.  Do centrály se ukládají všechny naprogramované povely od lokomotiv, osvětlení, přestavníku a zpětných hlášení atd.  V centrále se dá, uloží 128 krátkých adres lokomotiv. Pro naši potřebu je úplně dostačující. Když se tento počet vyčerpá tak se použiji dlouhé adresy lokomotiv.  Má nastavitelný zkratový čas a proud i napětí a další nastavení.

Navigator

Navigator

Vše se řídí ovladačem DIMAX Navigator . Ideální je bezdrátový navigátor, nemusíte aspoň po zahradě tahat žádný kabel k ovladači. A v klidu můžete chodit jako mašinfíra s lokomotivou. Dosah ovladače je vyzkoušený na okruh 30 m a přijímač je umístěný uzavřený místnosti.  Všechny povely se vykonávají bez potíží. Také na kolejišti byli použity vratné smyčky na přepólování polarity kolejí a na řízení přestavníku na výhybkové dekodéry. Na řízení lokomotiv jsou použiti zvukové dekodéry eMOTION XLS.

 

Dekodér XLS