Dieselová lokomotiva BR 110

 

Piko BR 110

Epocha: IV

 

Digitalizace – Dieselová lokomotiva BR 110 od Pika

Pro lokomotivu BR 110 byl vybrán dekodér od firmy Massoth . Typ dekodéru je eMOTION XLS 8220550, na webových stránkách firmy Massoth se dají všechny dekodéry najít, ale hlavně poslechnout jaký mají zvuk nahraný v dekodéru. To pomáhá k vybrání správného dekodéru pro lokomotivu.
Rozdělaní lokomotivy je velmi jednoduše rozšroubuje. Odšroubují se 4 ks šroubu na nárazníků a dalších 6 šroubu z kabiny a už je lokomotiva rozdělaná na dvě časti. A otevře se celý prostor pro vložení dekodéru. V lokomotivě je hodně místa, tak není žádný problém umístění všech součástek.

V první řadě odšroubujeme tištěný spoj od všech kabelu. A mužeme začít s motáži dekodéru. Firma Piko používa jiné dekodéry takže připravené díry pro šrouby nesedějí. Tak si vyrobíme destičku na kterou přišroubujem dekodér, aby se v lokomotivě volně nepoboval. A mužeme přistoupit k zapojování dekodéru.

 

Český popis schématu zapojení dekodéru.

 

 

+24V
GND = černý vodič – kondenzátorový napěťové zdroje pro dekodér
LI-V = světlo přední
MOT+ = motor +
GL + = kolej +
GL – = kolej –
MOT – = motor –
LI-H = světlo zadní
LI-I = světlo vnitřní
BC = bílí vodič – kondenzátorový napěťové zdroje pro dekodér

Zapojení drátu z lokomotivy není žádný problém, Piko má dobrý manuál kde jsou všechny vodiče barevně popsané a kam vede. Po zapojení všech vodičů jsem přistoupil dodělaní osvětlení kabiny a červená zadní světla. Piko má v základní verzi chudé osvětlení lokomotiv. Ale není to problém pro šikovného modeláře dodělat. Použil jsem bílou diodu s odporem pro 24 DC.

 

Přistoupil k instalaci reproduktoru. Příprava v lokomotivě byla dobrá, reproduktor se zajistil šroubky s plastovými podložkami proti pohybu a připojil se k dekodéru.

A přistoupil jsem k programovaní zvukového dekodéru eMOTION XLS na programovací koleji. Programování pro centrálu a ovladač navigátor je od Massoth.

Prvním krokem je samozřejmě přeprogramování adresy CV1, tovární nastaveni je 3
CV1 – adresa lokomotivy – 1 až 256
CV2 – rozjezd na hodnotu 1
CV3 – zrychlení na hodnotu 30
CV4 – zpoždění na hodnotu 10
CV5 – maximální rychlost na hodnotu 150
CV200 – hlasitost reproduktoru na hodnotu 8

Na ovladači jsem nastavil 28 jízdních stupňů v digitálu.

 

 

Zkouška jízdy po kolejí a osvětlení lokomotivy. Vše proběhlo dobře. A už jen hodně naježděných metrů po kolejišti.