Kolejivo G

Když Eberhard a Wolfgang Richter představil v roce 1968 LGB, jsou definováni jako zakladatelé G měřítka 1:22,5.  

 

Vzdálenost mezi hlavami kolejí je   1000 mm ( úzko rozchodná dráha skutečnost)

Vzdálenost mezi kolejemi je 45 mm

  

Zahradní železnice rozchod 45 mm

Zahradní železnice rozchod 45 mm

 

 

 

 

Proč se to jmenuje „G“ ?  V Richters zvolili písmeno „G“, protože popisuje LGB v mnoha různých jazycích. V němčině, G znamená „hrubá“ nebo „garten.“  V angličtině, G znamená „zahrada“.  Ve francouzštině, G je „grande“.  A po celém světě, G je „roste.“ Opravdu, modelování měřítku G má mnoho výhod pro  fanoušky zahradních železnic.  Asi jedna třetina světových železnic jsou úzko rozchodné, a ty jedinečné linie nabídnout jedny z nejlepších světových příležitostí k  modelování.

Tabulka měřítek velikostí modelové železnice

Tabulka měřítek velikostí modelové železnice

Například, Švýcarska slavný Glacier Express nabízí velkolepé scenérie a moderní vybavení. Německá klasika Harzquerbahn nabízí překrásný parní provoz. V Severní Americe, úzký rozchod je zažívá renesanci, a úzkorozchodné tratě lze nalézt po celém kontinentu z Aljašky (White Pass & Yukon) v Coloradu (Durango a Silverton) a Pennsylvánie (East Broad Top). Další úzkorozchodné železnice jsou aktivní v Jižní Americe, Africe, Asii a Austrálii. Tyto řádky jsou speciality modeláře „s malebným výhledem, jedinečným nastavení a zajímavé zařízení zřídka nalézt na standardním rozchodu železnice.

Kolejivo G

Kolejivo G

Kolejivo se prodává ve dvou provedeních. První provedení je hotové kolejivo, do kterého patří: rovné úseky, oblouky, výhybky a křížení. Toto kolejivo je připraveno k pokládce na kolejiště. Kolejivo se k sobě spojuje už namontovanými plechovými spojkami. Druhé provedeni jsou jen kolejové pruty v délce od 1 m do 3 m, na které se nasunuje pražcové pole.  Pruty kolejí se k sobě převážně spojují šroubovými spojkami. Na kolejnici se používá válcovaný profil s materiálu mosazi. Aby koleje neoxidovali vyrábějí se poniklované.

 

Kolejivo vyrábí několik firem: Märklin LGB, PIKO, THIEL, TranLine 45, LEBU

LGB

LGB

 
Geometrie kolejí LGB

Geometrie kolejí LGB

 
PIKO G koleje

PIKO G koleje

 
PIKO G geometrie

PIKO G geometrie

koleje-g
 
THIEL křížení

THIEL křížení

 
THIEL gleis

THIEL gleis

PIKO G koleje katalog

Základní stavba kolejí

http://blogzahradnizeleznice.cz/kolejivo-g/