Stavba železničního tunelu

Tunel zahradní železnice

Struční popis na stavbu železničního tunelů v délce 200 cm.

První fázi si vytyčíme, kudy tunel povede a jak dlouhý bude. A poté můžeme začít kopat.

Na 200 cm tunel budeme potřebovat tento stavební materiál:

 

  1. Ztracené bednění 50x15x22 cm  – 8 ks ( dá se použít i 10 cm široké, ale výška 22 cm je      minimum bezpeční průjezd lokomotiv)
  2. Betonová dlažba 40x40x4 cm –  5 ks
  3. Betonová dlažba s kamením 60x40x6 cm – 2 ks
  4. Zahradní obrubník 50x20x5 cm – 1 ks
  5. Cement – asi 100 kg
  6. Písek a vodu

 

Postup prací: vykopeme základ pod tunel 320 x 60 cm o hloubce 10 cm. Vykopanou zeminu použijeme poté na zasypání vrchu tunelu. Vykopaný prostor vylijeme betonem a uhladíme do hladka. Je dobré si udělat 1% sklon v tunelu kuli odtoku vody z tunelu, aby tam nezůstávala. Asi po 2  až 3 hodinách můžeme začít pokládat ztracené bednění. Nejprve si naznačíme osu kudy povedou koleje, na každou stranu přidáme 10 cm kde budeme pokládat ztracené bednění. Takže průjezd bude 20 cm široký a 22 cm vysoký. Ztracené bednění pokládáme do roviny dle vodováhy. Položené bednění zalijeme betonem a položíme na to betonovou dlažbu jako strop. Pak si rozkreslíme na dlažbu s kamením uhel, podle toho dlažbu rozřízneme na dvě části. Jen je potřeba namalovat jeden pravý a levý úhel a vložíme na vjez do tunelu. Zahradní obrubník si rozřízneme na dvě části a vložíme na vrch tunelu a vše kolem dokola přibetonujeme.

Před zasypáni tunelu hlínou je dobré zadělat vršek igelitem, aby do tunelu neprosakovala voda. Poté přijde na řadu travní semínko.

Zasetí tunel

A může začít pokládka kolejí a zkouška vlakové soupravy.